PCMD w Piotrkowie wypowiedziało umowę ryczałtową. NFZ odpowiada [Aktualizacja]

Strefa FM Piątek, 28 czerwca 201948
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Piotrkowskiego, zwołana na wniosek radnych PiS, poświęcona była sprawom szpitala przy ul. Roosevelta. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie chcą, by dyrekcja Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim wypowiadała Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowę ryczałtową, to już jednak nastąpiło, w piątek wypowiedzenie umowy dotarło do siedziby NFZ w Łodzi.
fot. archiwum epiotrkow.plfot. archiwum epiotrkow.pl

- Zwołaliśmy sesję, aby jeszcze raz przemyśleć tę decyzję, bo jest ona bardzo ważna i może być nieodwracalna. Chcemy podjąć rozmowy z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim, aby spróbować połączyć szpitale. Proszę nam wierzyć, że zrobimy naprawdę wszystko - mówiła radna Katarzyna Miśkiewicz.

 

Starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak ripostował, że w tej chwili jest to jedyne rozsądne rozwiązanie, ponieważ jeśli obecna formuła zostanie utrzymana, we wrześniu zabraknie pieniędzy na działalność szpitala. - Nie może być tak, że nasz szpital realizuje świadczenia na oddziale wewnętrznym, a nie ma kto za to zapłacić. Uważam, że te środki po prostu się naszym pacjentom należą, a płatnik, którym jest Narodowy Fundusz Zdrowia powinien to rozważyć. To kolejna sesja, na której dyskutujemy o systemie opieki zdrowotnej w naszym kraju i myślę że ta dyskusja prowadzi w jednym kierunku. Po sprawdzeniu wszystkich wyników finansowych szpitali w województwie i kraju uważam, że wejście szpitali powiatowych do sieci było złą decyzją z perspektywy finansowania. Wszystkie placówki pogorszyły swoje wyniki finansowe i to nie jest kwestia niedobrego zarządzania, a tego, że system jest chory. Pieniądz nie idzie za pacjentem, tylko idzie za wzorami, ryczałtami. A gdzie w tym wszystkim jest zwykły pacjent?

 

Obradom radnych przysłuchiwał się wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który jeszcze niedawno nie wykluczał połączenia obydwu piotrkowskich szpitali. - Będziemy musieli tę decyzję bardzo wnikliwie potraktować. Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, że dyrekcja szpitala w Piotrkowie podejmie decyzję o wypowiedzeniu umowy ryczałtowej, znajdziemy się w innej sytuacji i wówczas będziemy musieli podjąć stanowcze działania. Na chwilę obecną jest wielka troska i niepokój - powiedział Ziemba. 

 

Przypomnijmy, wyjście z sieci szpitali oznaczałoby likwidację Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków, które zdaniem przedstawicieli szpitala są nierentowne. W ich miejsce miałby tam powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, pracownicy NFZ mają ogłosić w tym roku kilka stosownych konkursów, jeśli jednak Starostwo nie wygrałoby żadnego z nich, wówczas dyrekcja szpitala planuje rozszerzyć usługi internistyczne o wyposażenie Oddziału Wewnętrznego o łóżka służące do tzw. opieki długoterminowej, bo taka - ich zdaniem - jest potrzeba. Takie rozwiązanie zakłada zresztą plan naprawczy, który radni uchwalili podczas wtorkowej sesji Rady Powiatu Piotrkowskiego.


W piątek wypowiedzenie umowy zostało dostarczone do siedziby NFZ w Łodzi, oświadczenie w tej sprawie wystosowało Anna Leder, rzecznik placówki. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

 

Oświadczenie Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w sprawie wypowiedzenia umowy przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim


Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w dniu 28 czerwca 2019 r. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim wypowiedziało umowę o udzielanie świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. Umowę wypowiedziano z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że do 30 września 2019 r. wszystkie oddziały i poradnie pracujące w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia tak jak dotąd przyjmują pacjentów.
Łódzki Oddział NFZ natychmiast podejmie działania, które pozwolą na zapewnienie mieszkankom powiatu dostępu do świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenie powiatu piotrkowskiego od 1 października 2019 r.


Leczenie na oddziałach kardiologicznym i internistycznym – po zakończeniu umowy z Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim – będzie zapewniał Szpital Wojewódzki w  Piotrkowie Trybunalskim. Szpital zapewnia pacjentom kompleksowe świadczenia kardiologiczne, także w zakresie kardiologii interwencyjnej i elektrokardiologii. Łódzki NFZ zwiększy finansowanie tych oddziałów, zgodnie z potrzebami mieszkańców. Szpital wyraził już gotowość zwiększenia liczby łóżek.


Odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących organizacji zakładu opiekuńczo-leczniczego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka, informujemy, że nie znajdują one potwierdzeń w oficjalnej korespondencji ze szpitalem. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim nie złożyło oferty na ten rodzaj leczenia w kończącym się właśnie konkursie ofert. ŁOW NFZ od 1 sierpnia podpisze 8 nowych umów na leczenie w ZOL-ach w Łódzkiem. Ogłoszenie konkursu uzupełniającego, będzie możliwe pod warunkiem niewykorzystania wszystkich pieniędzy z trwającego postępowania. Przystąpienie do konkursu nie daje gwarancji podpisania umowy z NFZ.


Szpital jest beneficjentem wszystkich dokonanych w 2019 r. zmian w finansowaniu szpitali powiatowych. Otrzymał na ten rok o 564 tys. zł wyższy ryczałt w stosunku do roku 2018. Kolejna zmiana ryczałtu, która jest konsekwencją wzrostu wycen w leczeniu szpitalnym i specjalistycznym, nastąpi 1 lipca. W 2017 r. Szpital był jednym z nielicznych w Polsce, które wykonały ryczałt dużo poniżej 90%. Niestety, Powiatowe Centrum Matki i Dziecka nadal, w niektórych zakresach, notuje poważne niewykonania kontraktu z NFZ. W okresie styczeń-maj br. na kwotę 633 tys. zł.


Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 511) do zadań powiatu należy ochrona zdrowia jego mieszkańców. W Powiatowy Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim na oddziale położniczo-ginekologicznym urodziło się w 2018 r. 1114 mieszkańców powiatu. Łódzki NFZ ze zdziwieniem przyjmuje decyzję o wypowiedzeniu umowy na leczenie piotrkowian.


Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego nie mają jednak powodów do niepokoju. Łódzki NFZ zapewnia, że dostęp do leczenia, dotąd realizowanego przez Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, pozostanie na tym samym poziomie.


Anna Leder
rzecznik prasowy ŁOW NFZ

Łódź, 28 czerwca 2019 r.




Zainteresował temat?

0

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

nnn ~nnn (Gość)28.06.2019 12:50

którzy posłowie byli za lkwidacją położnictwa na rakowskiej / po przeprowadzonej modernizacji / imiennie , w wiadomościach łudzi 3 ,swego czasu pokazali z psl ,i co ?

101


gość ~gość (Gość)28.06.2019 12:47

Czarne auto porywa dzieci

14


RADA ~RADA (Gość)28.06.2019 12:25

Którzy Radni podjęli taką decyzję????przecież NIE WSZYSCY BYLI ZA!!!!

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat